تبلیغات
نقد بررسی بازی ها

پیام مدیر

نویسندگان

آرشیو مطالب

مطلب38

10 بازی بزرگ Xbox

نویسنده : kian - در : جمعه 11 شهریور 1390

سایت VG247 اخیراً 10 بازی بزرگ كنسول اول Microsoft یعنی Xbox را انتخاب كرده است. این بازی ها عناوینی هستند كه باعث رشد موفقیت آمیز Xbox در بازار شده اند.

Halo: Combat Evolved

زمانی كه Xbox عرضه شد، Microsoft می دانست به یك بازی بزرگ برای فروش كنسول خود نیاز دارد و Halo دقیقاً این بازی بود. خیلی ساده Bungie در اولین تلاش خود، بازی های اول-شخص را روی كنسول ها زنده كرد كه با كنترل عالی و گرافیك دیدنی همراه بود. هوش مصنوعی متغیر و قوی از نكات مثبت این بازی بود. اولین ساعات Halo در جدول پر خاطره ترین بازی های تاریخ قرار می گیرد و بخش چندنفره قوی آن باعث شد تا میلیون ها نفر Xbox را بخرند و حتی اگر از Microsoft بدشان هم می آمد، در مقابل دنباله این بازی كه در سال 2004 عرضه شد، نتوانستند طاقت بیاورند.

Project Gotham Racing 2

همه می دانیم كه PGR یكی از بزرگترین بازی های زمان عرضه Xbox بود، ولی این بازی به نظر كمی ناقص بود تا اینكه Bizarre Creation در دنباله آن یك عنوان بزرگ در سبك مسابقه ای عرضه كرد. جدا از اینكه این بازی در هر زمینه ای برتر از هم سبكان خود بود، PGR2 یكی از عناوین بزرگ Xbox Live هم محسوب می شد. این بازی با بزرگترین ایده ها در سبك Racing حاضر شد و حال ما به كسی نیاز داریم كه دوباره چنین بازی ای بسازد.

The Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay

دیگر به شكست بازی هایی كه از روی فیلم ساخته می شوند، عادت كرده ایم، ولی این یك استثناء است. Starbreeze توانست ثابت كند كه اتفاقاً ممكن است که این موضوع خیلی خوب عمل كند. قبل از عرضه بازی، اینطور نبود كه هیچ كس انتظار بازی بزرگی را نداشته باشد، ولی تعداد كمی بودند كه باور كنند Escape From Butcher Bay بالاترین امتیازهای تاریخ خود را كسب می كند. این بازی نه تنها از نظر تكنیكی فوق العاده بود، بلكه سبك ویژه ای هم داشت كه تركیبی از مخفی كاری، نبردهای تن به تن، تیراندازی اول-شخص و... بود.

Rallisport Challenge 2

كمی عجیب است. آن زمان بازی های رالی بسیاری عرضه می شدند و ساخت یك بازی در این سبك خیلی پیچیده بود. آن زمان DICE دنباله ای خیره كننده برای Rallisport Challenge عرضه كرد كه یك سر و گردن بالاتر از تمام هم سبكان خود بود و باعث خجالت عناوین دیگر شد. گرافیك بازی به راحتی تمام هم سبكان خود را پشت سر می گذاشت و هندلینگ و مسابقات آن استثنائی بود، ولی چه اتفاقی افتاد؟ تعداد كمی بازی را خریدند و DICE هیچ گاه دنباله ای برای آن عرضه نكرد.

Psychonauts

این بازی شاید یكی از بهترین بازی هایی كه تا به حال ساخته شده اند، نباشد، ولی بازی عجیب Double Fine خیلی دوست داشتنی است كه دلایل خوبی هم برای این موضوع است. تیم شیفر (Tim Schafer) در این بازی شما را به ذهن دیگران می فرستاد تا شیاطین ذهن آن ها را از بین ببرید. نتیجه به طور باور نكردنی ای عالی بود كه می توانست یكی از عناوین انحصاری Microsoft بماند.

Ninja Gaiden and Ninja Gaiden Black

بستن قرار داد با Tecmo برای عرضه بازی های انحصاری برای Xbox یك شوك عظیم بود و نتیجه عنوانی شاهكار در سبك Hack-and-Slash از Team Ninja بود. سیستم مبارزات عمیق در كنار درجه سختی بالا از مضامین بازی بود و Ninja Gaiden عنوانی مناسب برای تازه كارهایی كه فقط دكمه می زنند، نبود! وقتی سیستم مبارزات این بازی را با عناوین هم سبك خود مقایسه می كردید، نتیجه رقابتی مسخره بود. این بازی از آن عناوینی بود كه كسانی كه كنسول Xbox را داشتند به آن افتخار می كردند.

 

Star Wars: Knights of the Old Republic

BioWare یكی از قدرتمندترین بازیسازها برای PC بود كه اینبار یك RPG برای كنسول می ساخت. در ابتدا كمی عجیب بود، ولی این بازی به قدری موفق بود كه در مورد آن گفته می شد: "این بازی دلیلی برای دعوت كردن بیل گیتس (Bill Gates) به خانه تان است." بازی بی نظیر بود و مضامین جدیدی در سبك RPG خلق كرد و یكی از بزرگترین داستان سرایی هایی كه تا به حال گفته شده را داشت. بدون این بازی، مسلماً Mass Effect هم در كار نبود، پس وقتی این بازی برای اولین بار برای Xbox  عرضه شد، مسلماً یك پیروزی بزرگ برای این پلتفرم بود.

Tom Clancy’s Splinter Cell

وقتی Xbox عرضه شد، همه می دانستند كه قدرت بالایی دارد، ولی تعداد كمی انتظار بازی هایی را داشتند كه فكر هر انسانی را به زمین می كوبد و حتی PCبازها هم به آن حسودی می كردند. Splinter Cell توسط تیم Montreal در Ubisoft ساخته شد و سم فیشر (Sam Fisher) ثابت كرد كه Xbox هم می تواند یك مأمور مخفی گردن شكن داشته باشد. اگر می خواهید بدانید یك بازی واقعی مخفی كاری چطور است، این بازی را حتماً تجربه كنید.

Oddworld: Stranger’s Wrath

Oddworld: Stranger’s Wrath از جمله بازی هایی بود كه صاحبان كنسول Xbox آن را نزدیك قلب خود نگه می داشتند. این بازی یك عنوان تخیلی و به شدت دیوانه وار بود و به همین خاطر است كه هر كس آن را بازی كرده، هنوز در مورد آن صحبت می كند. جدا از طراحی هنری زیبای آن، Stranger’s Wrath یكی از اولین بازی هایی بود كه سبك سوم-شخص را با یك سری نبردهای عجیب اول-شخص تركیب كرده بود. بازسازی HD این بازی به زودی روی PS3 عرضه خواهد شد.

 Steel Battalion

تا به حال بازی ای دیوانه وار همانند Steel Battalion بلند پرواز بوده است؟ بازی انحصاری Capcom برای Xbox یك دستگاه بزرگ برای بازی كردن نیاز داشت كه دسته هم به آن وصل می شد. اگر فضای لازم برای قرار دادن آن را داشتید، مثل این بود كه یك دستگاه بزرگ Arcade در خانه خودتان دارید. نكته جالب این بود كه اگر فراموش نمی كردید كه سوئیچ خروج را در بازی قبل از خارج شدن از بازی بزنید، شخصیت شما در بازی میمرد و تمام Saveهایتان از بین می رفت.

 

Xbox عناوین بزرگ زیادی داشت كه هر كدام به نحوی خاطرات زیادی را هم زنده می كنند. از بازی های بزرگ این كنسول می توان به عناوین زیر هم اشاره كرد:

 Crimson Skies: High Road To Revenge

Rainbow Six 3

Ghost Recon

 Secret Weapons Over Normandy

 Call Of Cthulhu

 Quantum Redshift

 Kung Fu Chaos

 Full Spectrum Warrior

Deus Ex 2

Jade Empire

Forza

Fable

OutRun 2

SoulCalibur II

Shenmue II

نظرات()

لینك دوستان

آمار و اطلاعات

امروز :

کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

بازدید این ماه :

بازدید ماه قبل :

تعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

متفرقه

نظر سنجی